דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
דפי מאורות

 בכל דרכיך דעהו - נאות קדומים


דפי מאורות (5776-53.5)

קבצים להורדה :
מחבר: צורן, עמליה
דוא''ל :
"[...] אם את עצם צלצול דברי הנביאים לא נוכל לשמוע עוד, אבל לראות נוכל מאשר ראו הם ולהריח את אשר הריחו [...] הבה אפוא ונסדר גן צמחי ספרותנו העתיקה, ונלמד לכתוב בו ולקרוא שם מספר הספרים ושיר השירים באותיות ובצבעים אשר בהם כתוב ספר הספרים ומקור כל השירים [...]" – כך ניסחו את חזונם ד"ר חיים וחנה הראובני בשנת 1925. לגן שתכננו קראו "גן הנביאים וחכמי התלמוד".
בנם, נגה הראובני ז"ל, הגשים את חלומם, ואחרי שחרורו מהצבא הצליח במאמציו לשכנע את מדינת ישראל להקצות חלקת קרקע לצורך שמורה ייחודית של טבע הארץ במקורות ישראל. בשנת 1964 הוקצתה קרקע באזור גבעות מודיעין לצורך הקמת השמורה. על פני 2500 דונם נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה, נחפרו ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים. בשנת 1984 נפתחה שמורת הטבע לקהל הרחב. כרמי הגפן והזית, בריכות המים, בעלי החיים והנופים המרהיבים הופכים את הביקור בשמורה לחוויה תנ"כית שהיא אטרקציה לכל המשפחה. נאות קדומים מעניקה חוויה בניחוח ארץ-ישראלי: סדנאות פעילות, סיורים לבתי ספר, אירועים משפחתיים, ימי גיבוש וחוויה, סיורי גמלאים, השתלמויות מורים.
בשנת 1994 זכו נגה הראובני וצוותו בפרס ישראל. השופטים קראו לשמורה "תופעה ייחודית, הממלאת ייעוד לאומי ממדרגה ראשונה [...] היא מקרבת את בני הארץ ואת בני התפוצות אל הארץ ואל צמחיה, תוך גישור בין ימי המקרא והמשנה לימינו אלה". על נגה כתבו כי "בעקשנותו הבלתי נלאית, במשך עשרות שנים, הצליח נגה להביא רעיון רב ערך לכלל הגשמה הוא השכיל לגייס את תעצומות הנפש ואת המשאבים הדרושים כדי להקים מפעל לימודי המטביע את רישומו על פני חיינו ומחנך ציבור גדול, בעיקר בני נוער, לאהבת הארץ ולהבנת מרכזיותה בחיי העם היהודי". נאות קדומים נחשבת גם כיום לשמורת טבע ייחודית המושכת אליה מדי שנה תיירים מהארץ ומהעולם.
 
למידע נוסף:
הראובני, נגה, טבע ונוף במורשת ישראל, לוד: נאות קדומים, 1980
הראובני, נגה, שיח ועץ במורשת ישראל, קריית אונו : נאות קדומים, 1984
הראובני, נגה, מדבר ורועה במורשת ישראל, לוד: נאות קדומים, תשנ"א 1991
אתר נאות קדומים  http://www.n-k.org.il/?CategoryID=306