ב"ה

באנר אורות

אייר תשע"ב

בעין חינוכית 109 - נקודה טובה בחינוך ילדינו

הבמסגרת עיסוקנו השנתי בנושאי חינוך ואמונה, מעלה בפנינו בוגרת המכללה, אתי בורג, הצעה מעשית להעמקת פועלנו החינוכי עם תלמידינו.

לקריאה ולהורדה >>


ברכת הרפואה
מאמר מאת ד"ר אביה גוטמן, ראש המסלול לחינוך מיוחד

ניתן לעשות מנוי אישי (ללא עלות) על דפי "מאורות". נא לפנות לשרון זעפרני.

לקריאה ולהורדה >>

מזל טוב!

הנהלת המכללה מברכת את מנהלת הספרייה (קמפוס אלקנה), גב' עמליה צורן, על מינויה כמרכזת פורום מנהלי הספריות במכון מופ"ת החל משנת הלימודים תשע"ג. מובטחנו שתצעידי את הפורום להתקדמות ולהישגים מקצועיים.

עונת ההרשמה בעיצומה

להלן פירוט מועדים לימים פתוחים אשר יתקיימו בקמפוס אלקנה:

כ"א באייר 13 במאי 2012
י"ג בסיוון 3 ביוני 2012
י"א בתמוז 1 ביולי 2012
למי שעדיין לא ניגשה למבחן הפסיכומטרי, המכללה מציעה תכנית שילוב של לימודים אקדמיים יחד עם קורס פסיכומטרי במכללה (כפוף למינימום משתתפות).
לפרטים ולהרשמה ליום פתוח ניתן להתקשר למזכירת הרישום, לגב' הדסה אביטל, טל' 03-9061302, או במייל rishum@orot.ac.il.


עזרי למחנכת לעתיד להתקדם בלימודיה

כתובת:

מכללת אורות ישראל

אלקנה

44814

לידי גב' נעמי שפנלגט

שלום רב,

המכללה ערוכה בימים אלו להכנות האחרונות לקראת כנס עמדו"ת (עם – מדינה – תורה), כנס מדעי-מחקרי בנושא "ממשבר לצמיחה – התנערי מעפר קומי", שיתקיים ביום שני, ט"ו באייר תשע"ב (7 במאי 2012).
בשם המכללה, אני שמחה להזמינכם להשתתף בכנס חשוב זה. פרטים נוספים – במבזק.
נוסף על כך, מכללת אורות ישראל שמחה להודיע על פתיחת תכנית ייחודית להסבת אקדמאים להוראה בגיל הרך. מידע נוסף – במבזק.

קריאה מהנה,

נעמי שפנגלט
גיוס משאבים וקשרי בוגרות


כנס עמדו"ת השישי בנושא: "ממשבר לצמיחה, התנערי מעפר קומי"
כנסי עמדו"ת שמו להם למטרה לבחון סוגיות המצויות על ציר מִמשקי עם – מדינה – תורה. הכנס הראשון (תשס"ז) התמקד במתחי "הכיפה והכומתה"; הכנס השני (תשס"ח) נתן את דעתו ליחסה של יהדות לנחשל בחברה – "וחי אחיך עמך"; הכנס השלישי (תשס"ט) עסק בעולמה המורכב של התקשורת; הכנס הרביעי (תש"ע) העמיד לבחינה את המשפחה המצויה כיום בעין הסערה; הכנס החמישי, אשתקד, חידד סוגיות מנהיגות והנהגה; ועתה, הכנס השישי, אשר עניינו כאמור: צמיחה מתוך משבר.

ככלל, ניתן להצביע על שלוש דרכי התייחסות למשבר: דרך אחת – ייאוש וכניעה, שבירה והרמת ידיים; דרך שנייה – השלמה, קבלה והסתגלות; ודרך שלישית – והיא עיקר ענייננו בכנס הנוכחי – צמיחה מתוך המשבר.

בכנס יועלו דיונים חשובים מחיי החברה הישראלית בנושאים של משבר וצמיחה, הן מההיבט ההיסטורי הן מההווה. יידונו שאלות של משברים אישיים וחברתיים, משפחתיים ובני נוער ועוד. חלק ניכר מהדיונים ומהמחקרים הם בעלי מסקנות והשלכות מעשיות, אשר אנו תקווה שייושמו ויתרמו לחברה בישראל.אירוע השקה לספר "להיות מחנך, סיפורה של מכללה בניסוי"

מאת ד"ר שרגא פישרמן, משנה אקדמי וראש בית הספר לתואר שני והרב יוסף הרשליקוביץ, מדריך פדגוגי, בדימוס, קמפוס אלקנה

הספר "להיות מחנך, סיפורה של מכללה בניסוי" מתאר את הניסוי שנערך במכללת אורות ישראל במשך שש שנים. מטרת הניסוי הייתה להכשיר את הסטודנטיות לשמש מחנכות למתבגרים. על אף שתפקיד המחנך הוא מרכזי וחשוב, הידע על דרכי הכשרתו לוקה בחסר ומכאן נחיצות הניסוי.
אירוע ההשקה נערך במתכונת "שולחן עגול" במכון מופ"ת. באירוע נכחו ראשי הכשרת מורים, מפקחים, מנהלי בתי ספר, צוותים חינוכיים של בתי הספר שהשתתפו בתכנית, חברי סגל המכללה ואנשי מכון מופת.

למאמר המלא >>


שיתוף פעולה בין תכנית המצוינות לבתי ספר ניסויים

מאת הרב אוריאל טויטו, מרכז תכנית המצוינות, קמפוס אלקנה

תכנית המצוינות הארצית והגף לניסוי ויזמוּת במשרד החינוך יזמו כנס משותף שעסק בפיתוח יוזמות חינוכיות במערכת החינוך. במסגרת הכנס הוצגו מיזמים חינוכיים וניסויים שנערכו בבתי ספר, המשתפים פעולה עם הגף לניסוי ויזמוּת. המיוחד בכנס זה היה שהמציגים בכנס לא היו נציגי האגף לניסוי ויזמוּת או נציגי בתי הספר, אלא סטודנטים וסטודנטיות של תכנית המצוינות.

למאמר המלא >>

אביב הגיע פסח בא: מהנעשה בגרעין המורים התורני "מורשת יעקב"

בשבועות האחרונים הגרעין התורני "אושיות" ברחובות העביר מספר רב של תכניות לרווחת התושבים. בין הפעילויות של הגרעין הייתה חלוקת אוכל לפסח, שיעורי תורה לקראת החג, פעילויות מיוחדות לילדי השכונה וכמובן תכניות מרגשות ליום הזיכרון וליום העצמאות.

לפרטים נוספים >>

מכללת אורות ישראל "מרימה את הכפפה"!
תכנית ייחודית להסבת אקדמאים להוראה בגיל הרך: הירתמות למשימה הלאומית

תכנית מואצת להסבת אקדמאים להוראה בגיל הרך נפתחה בקמפוס רחובות של מכללת אורות ישראל. התכנית נבנתה לאור היערכות משרד החינוך ליישום המלצות ועדת טרכטנברג לקליטת ילדים בני שלוש שנים במסגרת חינוך חינם.

למאמר המלא >>

אורות בחדשות
כתבות על אודות המכללה שפורסמו לאחרונה בתקשורת

להתחבר לעבדות
זכינו לראות בדורות האחרונים ישועות, ומתוך זיכרון חי של עול וניסיון מתמיד לחיות חיים של חירות אנו מודים לאל על כל הטוב שגמלנו.

להוציא תעודת יושר
ד"ר מירב (טובול) כהנא – מרצה לתלמוד ולהלכה במכללת אורות ישראל ובמדרשה בבר אילן
בין המצוות המרכזיות של ליל הסדר יש למנות את מצוות אכילת מצה ומצוות סיפור יציאת מצרים, שהן מצוות עשה מדאורייתא: ומצוות שתיית ארבע כוסות של יין שהיא מצווה מדרבנן.

עם המצה
ד"ר איל דודסון – ראש ההתמחות ללמודי ארץ ישראל במכללת אורות ישראל ומרצה במכללת הרצוג
"הלילה הזה כולו מצה". המצה היא לא רק מצוות החג, אלא גם סמל לסיפורה המופלא של יציאת מצרים, כ"האלחמא עניא די אכלו אבהתנא דמצרים" – לחם עוני, אמרו חכמינו, "שעונין שליו דברים הרבה".

ברנז'ה
"לפני שלושים שנה ייסד הרב ד"ר יהודה פליקס את מכללת 'אורות ישראל' (היום באלקנה). סגל המכללה, המכיר לו תודה, הוציא לאור ספר לכבודו וערך לו ערב הוקרה תחת הכותרת 'יהודה אתה יודוך אחיך'.

מכללת אורות ישראל ♦ אתר אינטרנט: www.orot.ac.il
development@orot.ac.il ♦ 03-906-1207