במעגלי העם היהודי - ארגון צהר

דפי מאורות (5774-40)
ארגון צֹהר הוקם בשנת 1995 על ידי קבוצת רבנים מהציונות הדתית במגמה להיות מעורבים בעיצוב דמותה היהודית של מדינת ישראל, מתוך הידברות וחיפוש אחר מרכיבי זהות משותפים.
 
 
 הארגון מונה כיום כ-800 רבנים ואנשי חינוך הפועלים בהתנדבות. פעילויות הארגון מבוססות על מחויבות להלכה תוך שמירה על ממלכתיות ועל נאמנות למדינה והן מכוונות לכלל הציבור במדינה.
חלק ממטרות הארגון הוא חיזוק, תמיכה וקידום העבודה הרבנית עם הציבור. ארגון צֹהר שואף להקנות לרב ולמשפחתו כלים מקצועיים שיסייעו בידו להוות כתובת מסייעת ותומכת לציבור הרחב. במסגרת זו נערכות השתלמויות מקצועיות בתחומים שונים, כגון גישור ופישור, משפחה ועוד.
להלן מפרט של חלק מתחומי החיים שבהם פועל ארגון צהר:
טובים השניים: מרכז להכנה לנישואין ולהעצמת הזוגיות. נועד לתת מענה למורכבות החברה המודרנית והצרכים המגוונים של הצעירים הדתיים בה. ההדרכה מבוססת על שיח ומאפשרת להמשיך גם אחרי החתונה ברכישת כלים להעצמת הזוגיות כדי לחזק את מוסד המשפחה בישראל.
נישואין: רבני צֹהר נפגשים עם בני הזוג לפני חתונתם לשיחה שבה מועלים נושאים שונים הקשורים למשפחה ולזוגיות מתוך השקפה יהודית, וביחד בונים טקס חתונה וחופה אשר יהיה משמעותי לבני הזוג. בסוף שנת 2013 אישרה הכנסת את "חוק צֹהר" שלפיו יוכלו זוגות להירשם לנישואין בכל יישוב בארץ ולא רק בעיר מגוריהם, כפי שהיה המצב עד אז.
"עסקים ולומדים": גיליון שבועי המבוסס על פרשת השבוע ומיועד לאנשי עסקים בכירים. הוא עוסק בסוגיות ערכיות ומנהיגותיות הנוגעות לעולם העסקים.
"מתפללים ביחד": מניינים משותפים לדתיים ולחילוניים המתקיימים ברחבי הארץ בימים הנוראים. לציבור המתפללים מחולקים מחזורים מיוחדים ודפי הסבר המסבירים בקצרה את התוכן ואת החשיבות של הקטעים השונים בתפילה.
"צהר לחקיקה": מיזם הפועל להעשיר את החקיקה ואת העשייה הפרלמנטרית בישראל כך שתביא לידי ביטוי את אופייה היהודי של המדינה, תוך הידברות והסכמה רחבה בחברה הישראלית. המיזם הוא מוסד עצמאי, אינו מפלגתי, והוא משרת את כלל חברי הכנסת ומקבלי ההחלטות.
 
מקורות
  • ורגון ניר, פיש אורי, קופרמן מנחם, צהר לחקיקה: חברי כנסת ורבני צהר במבט יהודי לחקיקה, קרית גת 2013
  • דאדון אברהם, ארגון רבני צהר: דת, חברה ומדינה – מודל השוק והתאמתו לישראל ומאבקו ליצירת שוק אורתודוכסי לנוכח מונופול אורתודוכסי מחמיר ברבנות הראשית, רמת גן 2012

  • אתר ארגון רבני צהר: http://www.tzohar.org.il
 

 

מחבר:
מכמן, ברוריה