מכללת אורות - RSS

יום ראשון – א' טבת תש"ף (29/12/2019) – 08:00 – 15:45 תתבצע הארכה גורפת לפריטי הספריה והמרפ"ד עד לתאריך ח' בטבת תש"ף (05/01/2020) יום שלישי – י' בטבת תש"ף (07/01/2020) – הספריה תיסגר ב-12:45 תתבצע הארכה גורפת של שבוע נוסף לפריטי הספריה והמרפ"ד שאמורים לחזור ביום זה.
מכללת אורות ישראל באלקנה משיקה היום (ראשון) את המרכז למשפחה, במסגרתו תוכלנה הסטודנטיות להשתלם בלימודי ייעוץ זוגי, הדרכת כלות, ומיניות בקדושה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם העומדת בראש המרכז, ד"ר ציפי ריין.
"המרכז אמור להכשיר יועצות זוגיות, מנחות הורים, מדריכות כלה וכו', להכשיר נשים לעבודה בשטח ולתת להן תעודות מקצועיות. מעבר לכך, המכללה מאמינה במתן השירותים הללו לסטודנטיות עצמן, הכנה ללידה, זוגיות ומגוון שירותים כמו הדרכות כלות, ליווי במעבר מרווקות לזוגיות ועוד. אני מאמינה שכל סטודנטית שמקבלת שירותים כאלה תהיה מורה טובה יותר בהמשך", אומרת ד"ר ריין.
כשהיא נשאלת על פערי הדורות והגישות השונות בנושאי זוגיות היא מספרת כי לא פעם היא שומעת טענה לפיה הדור הקודם היה מעולה בעוד הדור הנוכחי מתמודד עם פיתויים ומורכבויות, אך היא סבורה שהדור הנוכחי נפלא ופועל מתוך בחירה ורצון ולא מתוך חוסר ברירה. "לפני מאה שנים היו חייבים להיות בתוך משפחה. לא היו ברירות אחרות. היום אנחנו בדור של בחירה. גדלנו ועלינו קומה. אנשים רוצים לעשות את הבחירה נכון ולעשות את זה טוב. פעם היו מתחתנים רק בשידוך, היום צריך לבחור, פעם היה ברור שמביאים ילדים לעולם. היום בוחרים את הבאת הילדים לעולם. אנחנו רוצים ללמוד איך להיות הורים טובים לילדים שלנו".
דומה כי שמחת תורה וההכנות לקראתה משקפות יותר מכל את המנעד החברתי בתחום הפמיניזם הדתי 
השמרנות המסורתית או איך שנבחר לכנות את התהליך המשמעותי המתרחש בעולמן של הנשים וביישום המתחדש של שייכותן לתורה ולמצוות; ואם תרצו אפשר לצייר את המנעד כנע בין אותן שעסוקות בהכנות אינטנסיביות לחג שמיני עצרת כשהן עמלות על לימוד הקריאה בתורה (שכמובן הן תקראנה...) לבין אלו שעיקר עיסוקן בתפריט של קידוש החג בבוקר (ובלי לזלזל לרגע בחשיבותו!), כולל כל אלו שעל הרצף.. 
איני רוצה לעסוק בסוגיה ההלכתית ביחס לקריאה בתורה או ריקוד עם וסביב הספר וראוי להפקיד דיון זה בידי תלמידי החכמים שבדור, אלא לנסות ולגעת במשימה הגדולה המוטלת עלינו בחג דנן בחיבור של ציבור הנשים והבנות לתורה ולעולמה.
שמיני עצרת הוא פיסגת החגים, וכדברי הקב"ה לישראל: "עשה לי סעודה קטנה כדי שאהנה ממך" (סוכה נה ע"ב); חג החותם 52 יום של סיום ופתיחת שנה ורגע לפני היציאה לאתגרי השנה החדשה; חג נטול מצוות שכל עניינו קרבת אלוקים.
אחד הדברים החשובים ביותר להורים הוא חינוך ילדיהם, מתוך רצון שהם יבחרו להמשיך בדרכי המשפחה. ממילא, אחד הדברים הקשים ביותר להורים הוא לראות מי מילדיהם בוחרים בדרך אחרת מזו שהם מאמינים בה. והנה, כל מי שזכה ליותר מילד אחד, וכל מי שילדיו החלו להתבגר, מגלה שהם מפתחים כיוונים שונים זה מזה, ולעיתים נטיות רוחניות שונות אלו מאלו.
חידוד האתגר יתגלה בעזרת מדרש מפורסם המתייחס לארבעת המינים. המדרש מלמד שארבעת המינים רומזים לארבעה סוגי יהודים שונים. אתרוג, עם טעם וריח, כנגד יהודים שיש בהם גם תורה וגם מעשים טובים, לולב כנגד יהודים עם תורה אך בלי מעשים טובים, הדס כנגד יהודים עם מעשים טובים אך בלי תורה, וערבה כנגד יהודים שהם בלי שניהם.
כל עוד מדובר בעם היהודי כולו, קל להזדהות עם המדרש. הרי בסך הכול, די ברור מי הם אלו שחפצים לחיות מתוך נאמנות לתורה והם בעלי מעשים טובים (למתקשים – מבט קצר במראה יזכיר לנו מי אלו. יש רק בעיה קטנה – שציבורים רבים אחרים משוכנעים אף הם שהם האתרוגים בסיפור). נותר רק להבין אילו קבוצות בעם נמשלות לשאר המינים, מי כנגד החרדים, מי כנגד החילונים וכו'.
ברוח זו, אף המשך דברי המדרש קלים לאימוץ: "אמר הקב"ה: יוקשרו כולם אגודה אחת והן מכפרין אלו על אלו". צריך להתחבר לכל סוגי היהודים, להשפיע ולקרב.
הרבנית שולמית בן שעיה , כ"ו באלול תשע"ט
 
ערב ראש השנה ואנו בעיצומם של 52 יום. מהרגע שבו ריח אלול נישא באוויר ועד למוצאי יום הכיפורים אנו מצויים בימי הרחמים והסליחות. ארבעת הימים שלאחריהם, ימים שכדברי המדרש אין בהם מניין עוונות, ולאחריהם ימי חג הסוכות כשבסיומם שמיני עצרת - הוא שמחת תורה. רצף החגים הזה אינו מקרי או סתמי, אלא מכוון להעביר אותנו תהליך פנימי עמוק, תהליך שחותם שנה ופותח את הבאה אחריה. "כל זמן מאיר בתכונתו", אומר הרב קוק זצ"ל. לא הרי ראש השנה כיום הכיפורים, ולא היום הקדוש הזה כחג הסוכות, ואפילו שמחת חג הסוכות אינה זהה לשמחת התורה. רוח אחרת שורה על כל אחד מהזמנים המיוחדים הללו - ומשימתנו שנה אחר שנה, חג אחר חג, להתבונן היטב בייחודו ובמעלתו של כל אחד מהימים הללו.
מדי בוקר בשנה האחרונה מקבלים אלפי מבוגרים ובני נוער הודעת ווטסאפ ובה סיפור היסטורי או מידע היסטורי על אירוע שהתרחש באותו תאריך עברי. מי שעומד מאחורי המיזם הוא ד"ר יוסי לונדין, מרצה להיסטוריה במכללת אורות ישראל, עמו שוחחנו על המיזם ועל הנחלת היסטוריה בדור הרשתות החברתיות והמידע המהיר.
"אין דבר יותר מעניין מההיסטוריה", אומר ד"ר לונדין. "אנחנו מנסים ומצליחים לקחת סדרה של אירועים היסטוריים, שרובם נוגעים להיסטוריה היהודית והציונית, ובתמצות של הדברים להביא אותם למבוגרים וצעירים שקוראים את הדברים ולוקחים מהם תובנה כלשהי להמשך היום".
את התובנות שכל אחד מהשומעים יסיק לעצמו מהדברים מעדיף ד"ר לונדין להשאיר לציבור הרחב, והדברים אכן משתנים מאדם לאדם, אבל איך בוחרים את הנושא שעליו ראוי לכתוב בקצרה בכל יום, כאשר עיון זריז בגוגל יעלה שורת אירועים היסטוריים שהתרחשו בכל יום ויום?
"לא פשוט לבחור. אנחנו מתעקשים לעבוד על פי התאריך העברי. חלק ממטרת המיזם הוא העצמת התאריך העברי כשרוב המערכות עובדות על פי תאריכים לועזיים. אנחנו משתדלים לקחת סדרה של אירועים שתהיה מענינת ולקחת מגוון, אירועים מכל העדות, מתקופות שונות, אירועים שקשורים לדמויות גבריות ונשיות, אירועים בעלי היבט ציוני דתי ואם אפשר להכניס דמויות ואירועים פחות מוכרים זה יהיה בונוס".
המרכז למשפחה במכללת אורות ישראל פותח עם תחילת שנת הלימודים ביוזמה לליווי הסטודנטיות בצמתים החשובים בחייהן. כחלק מכך יפתח קורס הכנה ללידה לנשים בלבד בהנחיית המיילדת ציפי נוה, קורס שיאפשר לסטודנטיות "חווית לידה אחרת, בריאה, חיובית, ורגשית". "אנחנו מאמינים כי לאחר שהן יקבלו ליווי לחיים במכללה, הן יוכלו להעביר את התובנות והליווי גם כמורות לתלמידים העתידיים שלהן", אמרה ד"ר ציפי ריין העומדת בראש המרכז והוסיפה:  "זו המשמעות העמוקה של מורות לחיים".
פורסם במצב הרוח 19/09/19
 
תקופת הבחירות על הכפשותיה ולכלוכיה ההדדיים מגיעה אלינו בדיוק בתקופה שבה העם היהודי מנסה להתכסות באצטלה טהורה של טוב ומחילה, תקופת אלול וההכנות ליום הדין והחגים.
איך מתמרנים בין התחושות? על כך שוחחנו עם הרב יונה גודמן, מנהל חינוכי ברשת בני עקיבא וראש תחום חינוך במכללת אורות ישראל.
הרב גודמן סבור כי עצם קיומה של תחושה המזהה את הקוטביות שבין תחושת אלול לתחושת מערכת הבחירות היא כבר סימן טוב. "כשרוצים להיות באווירה של כמיהה, טוהר התחשבות ואהבת הזולת, וכל מודעה ברחוב וכל מסרון משדרים ההיפך, עצם המודעות היא השלב הראשון. השלב השני הוא שלא לתמרן בין השניים אלא אולי הפוך, להסתכל בחוץ ולומר מה אני לא רוצה להיות".
"לפעמים כשמעליבים אותי אני מחליט במקום להיעלב לחשוב מה לא לעשות לאחרים. כשמסתכלים בחוץ אפשר גם לחפש בפינצטה טיעונים ענייניים ואז המחלוקת טובה, אבל גם ללמוד איך לא להתנהל. כשכל צד מתאר את הצד השני כמפלצת היא מציאות בלתי אפשרית. בחירות מזכירה לנו שאנחנו בתקופת בחירות אישיות, לא רק בקלפי שזו מצווה גדולה, אלא איפה עוד אני נקרה לבחור כדי לבנות את העם המדינה והעולם כמדינה מתחשבת, קשובה ואוהבת וגם נאמנה לתורה".
"לנכרי תשיך ולאחיך לא תשיך"
פרופ' יובל סיני
פרשתנו עשירה במצוות מכל פרשיות התורה. אמנם רוב המצוות הנזכרות בה כבר נזכרו בחומשים קודמים, אך בדרך כלל לא מדובר רק על חזרה של מה שנאמר ויש לשים לב היטב לתוספת או לחידוש מסוים בהגדרת המצווה ולהבין מדוע נוסחה בספר דברים אחרת מאשר בחומשים קודמים.