הנני שלחני - אגודת יע"ל

דפי מאורות (5771-20)
יד עזר לחולה בבתי החולים בישראל
 

אגודת מתנדבים ומתנדבות המגישים עזרה לחולים ולצוות הרפואי. האגודה הוקמה בשנת 1954 על ידי נשות "הדסה". היום קיימים עשרים ושבעה סניפים בבתי החולים בכל הארץ, גם בבתי חולים שאינם שייכים לנשות "הדסה".

 
 
​עם השנים גדל מספר המתנדבים, תפקידיהם התרחבו והתפתחו והיום הם חלק בלתי נפרד מבתי החולים. האגודה מפעילה מעל ל-6,000 מתנדבים בני כל הגילים. תחומי ההתנדבות נקבעים במשותף על ידי בית החולים ויע"ל. לפי צורכי המחלקות נקבעים תיאורי תפקיד, מיומנויות נדרשות וכישורי המתנדבים לביצוע המטלות.
כל עיסוקיה של האגודה הם בהתנדבות וכוללים פעולות כמו עזרה במחלקות האשפוז השונות, סיוע בחלוקת האוכל ועזרה לחולים הנזקקים לתמיכה ולמשפחותיהם, מיון תרופות, הכנת ערכות סטריליות, עבודות פקידותיות, סיוע בכיתת הלימוד שבמחלקת הילדים ועזרה בחדר המיון, בחדרי הניתוח ובמרפאות החוץ. כמו כן מפעילים המתנדבים במתחם בית החולים חנויות, מזנונים וספריות. ההכנסות מהחנויות ומהמזנונים מוקדשות לרווחת החולים ולרכישת ציוד רפואי. חלק מהמתנדבים משולבים במערכי החירום של בתי החולים בשעת מלחמה או פגעי טבע.  
השירות המשמעותי ביותר הניתן על ידי המתנדב הוא האכפתיות, החום, החיוך, ההתעניינות האישית בחולה ובבני משפחתו, ההקשבה, הרחקת תחושת הבדידות, דאגה ושעמום. כל אלה משפרים את הרגשתו של החולה ומסייעים להחלמתו.
שירותי ההתנדבות ביע"ל מיועדים לכל גבר ולכל אישה (מגיל שש עשרה שנים לפחות) המוכנים והיכולים להתחייב להתנדב על בסיס קבוע. המתנדבים מגיעים לבית החולים בין שלוש לחמש פעמים בשבוע למספר שעות, וחלקם אף נרתמים לעזרה מעבר לכך. המתנדבים מאפשרים לבתי החולים לשפר את איכות השירות והטיפול בחולים ולשדרג אותו משום שהם משמשים תגבורת לכוח אדם וממלאים תפקידים של עובדים בשכר. הם עושים את עבודתם באהבה ובהתמדה ומשמשים מופת אנושי של נתינה ומסירות. נתינה זו מטעינה את המצברים האנושיים של אנשי העמותה מצד אחד ומועילה למסתייעים בה מצד שני. 
לעיון נוסף:
אתר בית חולים הדסה: 
http://shout.co.il/orG/org.asp?orgId=1608&visitOrgUrl=www.hadassah.org.il/Hadassa/Heb_SubNavBar/Helping+hadassah/volonteers.htm
 
 

 

 

 

מחבר:
מכמן ברוריה