הנני שלחני - בית איזי שפירא

דפי מאורות (5771-29.5)
בית איזי שפירא נוסד בשנת 1981 לזכרו של איזי שפירא (1915–1980), תומך נאמן ברווחתם של אנשים עם פיגור שכלי. הפילוסופיה שלו הייתה ש"לכל אדם הזכות לחיות בכבוד ובהתאם למלוא היכולות שלו". מתוך אמונה כי חברה נשפטת על פי יחסה לחלש, קיבל על עצמו איזי שפירא את המשימה להבטיח לילדים ולבוגרים עם מוגבלויות שונות את הזכות למרב ההזדמנויות לצמיחה ולהשתתפות בחיי הקהילה. 
 
 
 
עוד בהיותו בדרום אפריקה הקים מוסדות לבעלי צרכים מיוחדים פיזיים ונפשיים. לאחר שעלה לארץ והיה עד להיעדר האמצעים והתמיכה לאנשים עם נכויות, החליט לחלוק את הידע הרחב שרכש בדרום אפריקה עם ילדי ישראל. בשנת 1980, במהלך מסע לגיוס כספים בארה"ב, נפטר איזי שפירא. משפחתו קיבלה על עצמה להשלים את משימתו ובשנת 1981 נפתח בהרצליה מעון יום ראשון מסוגו לילדים עם פיגור שכלי קשה.
כיום ממוקם בית איזי שפירא ברעננה. במקום קיימות מסגרות חינוכיות-טיפוליות מגיל מעון ועד גיל 12. מרכז נוסף לגיל  הרך קיים בקלנסווה. הצוות הרב-תחומי של בית איזי שפירא בונה לכל ילד במסגרות היומיות תכנית טיפולית-חינוכית אישית המותאמת ליכולתו ולצרכיו, תוך שיתוף פעולה מרבי עם הוריו. סל הטיפולים כולל פיזיותרפיה, הידרותרפיה, ריפוי בדיבור, באמנות ובמוזיקה, טיפול רב-חושי, ספורט טיפולי וטיפוליי שיניים. הילדים נהנים גם מתכניות העשרה וחינוך מיוחדות. 
על מנת להבטיח את איכותם הגבוהה של שירותי בית איזי שפירא, מלוות כל התכניות בתהליכי הערכה ומחקר. הצוות מפרסם מחקרים ומסמכים מקצועיים, במטרה לחלוק את הידע שנצבר במהלך השנים עם גופים ועם אנשי מקצוע אחרים בארץ ובעולם. המקום מספק שדה ותרגול לסטודנטים מתחומי הלימוד השונים (כולל סטודנטיות קס"ם במכללת אורות ישראל) ומופעלות בו תכניות ללימודי המשך עבור אנשי מקצוע.
להלן דוגמאות ליזמות של הארגון:
תכנית ח"ן:  תכנית לפיתוח מנהיגות של בני נוער בגילאי חטיבת הביניים כמנוף לשינוי עמדות  בקהילה וקידום המודעות לאנשים בעלי צרכים מיוחדים.
פארק חברים:  גן שעשועים נגיש ומשלב, ראשון מסוגו בישראל, הנמצא בתוך פארק רעננה ופתוח לציבור הרחב. פארק חברים מעניק לילדים עם צרכים מיוחדים הזדמנות להשתתף בפעילויות פנאי וחוויה וליהנות ממפגש עם ילדים אחרים בני גילם.
אתר בית איזי שפירא: http://www.beitissie.org.il/
סרט על בית איזי שפירא: http://www.youtube.com/watch?v=zYsHGNPsips
 
 
 

 

 

 

מחבר:
צורן, עמליה
דוא"ל:
tsoran@orot.ac.il