הנני שלחני - חיבוק ראשון

דפי מאורות (5771-09)
עמותת "חיבוק ראשון" שמה לה למטרה למלא את החלל שנוצר בהיעדר האם, ולספק עד כמה שניתן את הצרכים הרגשיים והקוגניטיביים החיוניים כל כך להתפתחותו התקינה של התינוק.
חיבוק ראשון
 
​מדי שנה ננטשים עשרות תינוקות במחלקות היילודים של בתי החולים בישראל.  
על תינוקות אלה נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים, ללא טיפול הורי מסור, ללא מגע אוהב וללא חום ואהבה. תינוקות אלה אינם אשמים בדבר. הם אינם אשמים שנולדו עם מום ומשפחתם לא חפצה בהם; הם אינם אשמים שנולדו לאימהות מכורות לסמים או לאמהות שאינן מסוגלות לגדל אותם. תינוקות אלה זקוקים כמו כל תינוק לחיבוק חם, למגע, לליטוף ולדברים הבסיסיים שלהם זוכים תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם. הצוות הרפואי בבית החולים המופקד על חדר עמוס תינוקות דואג לטיפול בתינוקות, אך עקב העומס היום-יומי הרב, הוא בוודאי אינו מסוגל לדאוג למלוא הצרכים הרגשיים ולפעמים גם לא למיטב הצרכים הפיזיים. 
עמותת "חיבוק ראשון" שמה לה למטרה למלא את החלל שנוצר בהיעדר האם, ולספק עד כמה שניתן את הצרכים הרגשיים והקוגניטיביים החיוניים כל כך להתפתחותו התקינה של התינוק. מתנדבות "חיבוק ראשון" דואגים לבלות עם התינוק מספר שעות בכל יום, להעניק לו חום, אהבה ומגע גוף, לשחק אתו, לשיר לו שירים, להקריא סיפורים וכו'.
הטיפול בכל תינוק נעשה באהבה על ידי קבוצת מתנדבות מצומצמת המלווה אותו באופן יום-יומי במשך כל תקופת שהותו בבית החולים. בדרך זו מבטיחים שהתינוק לא ייחשף לדמויות רבות מדי, ויוכל לזהות את הדמויות הטיפוליות בדומה לבני משפחה. הן דואגות גם ליצור לתינוק סביבה ביתית ככל האפשר בעזרת מוביילים, ספרי תמונות, צעצועים, משחקים, עגלות טיול, מנשאים, מצעים, בגדים ועוד.
עמותת "חיבוק ראשון" הוקמה על ידי ד"ר תמר שלזינגר, מרצה לעבודה סוציאלית. העמותה מפעילה מתנדבות בבתי החולים שבהם שוהים תינוקות נטושים ועוסקת בגיוס תרומות כספיות לרכישת הציוד הנדרש לתינוקות. 
למידע נוסף:
• אתר עמותת חיבוק ראשון: http://www.tinokot.org.il/about.html
 
 

 

 

 

מחבר:
עמליה צורן, מנהלת הספריה
דוא"ל:
tsoran@orot.ac.il