הנני שלחני - נתן שירנסקי

דפי מאורות (5771-19)
נתן שרנסקי (אנטולי בוריסוביץ')
 
"עבורנו, יוצאי ברית המועצות, התגבשות מעמדה של ישראל כנושאת לפיד הזהות היהודית איננו רק תהליך תאורטי כי אם חוויה אישית מוחשית יותר. נולדנו לתוך יהדות אשר המכבש הסובייטי כמעט לא הותיר ממנה זכר [...] כך היה עד לשנת 1967 [...] הקריאה שנישאה מירושלים, "הר הבית בידינו", חדרה דרך מסך הברזל וחיברה אותנו באורח מיסטי כמעט אל עמנו [...] בלי שהייתה לנו זיקה ממשית כלשהי ליהדות, הפכנו לציונים [...] עבורי הייתה הרגשת הקשר הזאת לישראל עוגן ותקווה במשך השנים הארוכות בכלא. גם בשעותי הקשות ביותר ידעתי ללא כל ספק כי העם היהודי ומדינת ישראל לא ינטשו אותי, כי יש מדינה העומדת מאחורי” (מתוך "הפסיפס של הרצל"), כך כתב שרנסקי בשנת 2005.
 
 
​נתן שרנסקי נולד למשפחה יהודית באוקראינה בשנת 1948. הוא למד מתמטיקה שימושית במכון הטכנולוגי של מוסקבה. ב-1973, אחרי שבקשתו לקבל ויזת יציאה לישראל נדחתה בגלל סיבות שהוגדרו "ביטחוניות", הצטרף לארגון זכויות האדם בראשותו של הפיזיקאי אנדריי סחרוב. עם זאת הפך שרנסקי לדובר העיקרי עבור אסירי ציון ומסורבי העלייה היהודיים. בשנת 1974 נשא לאישה את אביטל בבית הכנסת במוסקבה, ללא קבלת אישור מהשלטונות. אביטל עלתה לישראל מיד לאחר מכן בתקווה שהוא יוכל להצטרף אליה בהקדם.
במרץ 1977 נעצר, וביולי 1978 הרשיע אותו בית המשפט בבגידה, בריגול למען ארצות הברית, בהסתה ובתעמולה אנטי-סובייטית, וגזר עליו שלוש עשרה שנות מאסר. במהלך שנותיו בכלא הפך שרנסקי לסמל המאבק על זכויות האדם בברית המועצות בכלל ומאבקה של היהדות שם בפרט. 
אשתו אביטל ניהלה מאבק בלתי מתפשר והצליחה לגייס לחץ דיפלומטי מארצות המערב לשחרורו. רק כעבור תשע שנים, בפברואר 1986 שוחרר במסגרת עסקה שבה נמסרו לברית המועצות חמישה מרגלים תמורת שלושה מרגלים מערביים, ביניהם ה"מרגל" שרנסקי. בשנים 1986 ו-2006 קיבל את מדליית הזהב של הקונגרס האמריקני ואת מדליית החירות של נשיא ארה"ב כהוקרה לפעילותו למען זכויות האזרח.
גם בארץ המשיך את פעילותו הציבורית והקפיד לעמוד על עקרונותיו גם במחיר התפטרות מתפקידי שררה. היה חבר בכנסת ה-15, ה-16 וה-17 וכיהן כשר במשרד המסחר והתעשייה, הפנים, הבינוי והשיכון, ובמשרד לענייני ירושלים. במהלך שירותו בכנסת ה-16 התפטר מתפקידו כמחאה על תכנית ההתנתקות.
למידע נוסף:
• שרנסקי, נתן, לא אירא רע, תל-אביב : עידנים, 1989.
• שרנסקי, נתן , "הפסיפס של הרצל", תכלת 20, קיץ התשס"ה 2005.
• אתר הכנסת: http://www.knesset.gov.il/mk/heb/mk.asp?mk_individual_id_t=127
 
 

 

 

 

מחבר:
צורן, עמליה
דוא"ל:
tsoran@orot.ac.il