הנני שלחני - קרן אביחי

דפי מאורות (5771-39)
קרן אביחי הוקמה בשנת 1984 כקרן פרטית, מייסודו של זלמן חיים ברנסטין ז"ל, המחויבת להמשכיותם של עם ישראל ושל היהדות, ולמרכזיותה של מדינת ישראל בחיי העם היהודי. 
 
 
 
יעדיה העיקריים הם:
עידוד וטיפוח יחסי הבנה, רגישות וזיקה הדדית בין יהודים מכל הזרמים.
עידוד לימודי יהדות ואוריינות יהודית בקרב יהודים חילוניים בישראל, שיוכלו להשתתף באופן פעיל ומתוך ידע בעיצוב החיים היהודיים בישראל.
להלן כמה ממפעלי הקרן:
במדבר: מרכז ללימודי יהדות בירוחם שבנגב שהוקם בשנת 1996. תכניות המרכז כוללות: בית מדרש יצירתי למנהיגות, בית מדרש לילדים, תכניות לימוד שונות לבני נוער בגיל התיכון ולבוגרי תיכון, תכנית על פרשת השבוע, להקת מחול-מדרש, תכניות ללימודי יהדות לפועלים ממפעלי הסביבה, ואירועים כלל-קהילתיים. במדבר מציע גם תכניות לימוד וסיור לקבוצות מישראל ומחו"ל, המעוניינות בלימודי יהדות בסביבת המדבר.
בית אביחי: מרכז תרבות בלב ירושלים שמטרתו לעסוק בנושאים מרכזיים מתחומי המחשבה והיצירה בחברה היהודית והישראלית.במקום מתקיימות פעילויות תרבותיות מגוונות: ימי עיון, הרצאות, סדנאות ומופעים.
ניצנים: פרויקט מנהיגות קהילתית יהודית שנועד להגשים חזון שבו יתפתחו בערים וברשויות מקומיות ברחבי הארץ קהילות ישראליות-יהודיות המשקפות מחויבות עמוקה ללימודי יהדות, גיוון וחוויה יהודיים, כבוד ואחריות הדדיים בקרב תושביהן.
צו פיוס: מפעל המבקש לחנך לקראת דיאלוג באמצעות פרויקטים המופעלים במערכת החינוך, במסגרות חינוך לא-פורמליות ובכלים שונים של תקשורת המונים.
צהר: עמותת "צהר" הוקמה על ידי קבוצת רבנים מהציונות הדתית כדי להיות שותפים בעיצוב דמותה היהודית של מדינת ישראל. פעילות העמותה מכוונת לציבור הרחב המגוון בעם ישראל וכוללת בין היתר עריכת חופות, הדרכת חתנים וכלות, קידום וליווי רבנים קהילתיים המעורבים בכל תחומי החיים והחברה, הוצאת כתב עת וארגון כנסים העוסקים בבעיות הזמן והשעה. מיום הקמתה של עמותת צהר היא נתמכת על ידי קרן אביחי.
בית: תכנית שיזמה קרן אביחי בשנת 2009 בשיתוף עם החברה למתנ"סים לפתח מרכזים קהילתיים של מצוינות בתחומי לימודי יהדות ותרבות יהודית.
"למילים אביחי יש משמעות חדשה במאה העשרים ואחת. תגובתנו לאיומי הטרור ולאנטישמיות הגלובלית היא בפנייה למשפחה ולאמונה, ולחיזוקן. בסופו של דבר מטרת אביחי היא לאפשר לילדינו להמשיך ולקבל את הערכים ואת המסורת העשירה כפי שהם עברו מדור לדור במשך 3000 שנה, כדי שיוכלו גם הם להפיק מהם משמעות וטעם בחייהם" (מדבריו של יו"ר הקרן).
לעיון נוסף:
אתר הקרן: http://avichai.org/iw/aboutus/mission      
 
 
 

 

 

 

מחבר:
מכמן, ברוריה