מחנכים באמונה - מר שושני

דפי מאורות (5772-17)

"הרב והחכם שושני ז"ל – לידתו ומותו נשארו חתומים בחותם הסוד". זוהי הכתובת על מצבתו של חכם מסתורי ששמר בקנאות על פרטיותו ועל מנת להסתיר את זהותו קרא לעצמו "שושני". הוא כונה גם פרופ' שושני ויש הסוברים כי שמו המקורי היה הלל פרלמן. מספרים כי מעולם לא ראוהו עולה לתורה, כדי שלא ייוודע שמו האמתי.

 
 
נולד בסוף המאה ה-19 בבריסק (בלארוס). בסוף שנות ה-20 של המאה ה-19 שהה במספר ערים בצפון אפריקה, שם למד את מנהגי יהדות המזרח ואת השפה הערבית. על פי הסברה ששושני הוא הלל פרלמן עולה שהוא שהה בארץ ישראל ולמד אצל הרב קוק שכינה אותו: "ידידי החביב החתן הרב החריף ובקי שלם ורב תבונות" (אגרות הראי"ה, ב, עמ' שכט, אגרת תשלג). לאחר מכן נסע לארצות הברית. 
בשנים 1947–1952 שהה שושני בצרפת ולאחר מכן הגיע לארץ ישראל. כאן שהה בקיבוץ בארות יצחק ובמקומות נוספים. בשנים 1955–1956 התגורר שושני שוב בצרפת ולאחר מכן עבר לדרום אמריקה והתגורר באורוגוואי.
בשהותו בצרפת קיים מר שושני בביתו חוג בלימוד ספר נפש החיים לר' חיים מוולוז'ין. החוג היה בתשלום, לא לצרכיו אלא כדי שתלמידי השיעור יעריכו את השיעור. השיעור היה מתחיל בשעות הקטנות של הלילה ונמשך עד הבוקר. בין משתתפיו היו פרופ' אנדרה נהר, פרופ' עמנואל לווינס, הסופר אלי ויזל והרב יהודה ליאון אשכנזי (מניטו).
פרופ' שלום רוזנברג שזכה ללמוד ממנו (באורוגוואי) מתרגש עד היום ממי שלימד לחשוף עוד ועוד נסתרות: "היתה בו מזיגה מופלאה של סיני ועוקר הרים. ספרי היסוד של היהדות, תנ"ך, תלמוד וקבלה היו פרוסים בזיכרונו על פרטיהם ודקדוקיהם. כל זה היה מונח אצלו יחד עם המתמטיקה והפיסיקה המודרנית, הפילוסופיה על דורותיה ומכמני התרבות על גווניה ורבות מלשונותיה. זיכרונו הפנומנאלי היה מלווה ביצירתיות בלתי מוגבלת, במקוריות אנליטית, בביקורת מדוקדקת ובחיפוש אחר האמת המסותרת לרוב תחת מסכי אשליה וטעות".
מר שושני לימד את תלמידיו בעל פה, אך השאיר אחריו מחברות שחלקן נמצאות ברשותו של תלמידו, פרופ׳ רוזנברג. פרופ' רוזנברג מעיד כי פענוח הכתבים קשה מאוד עד בלתי אפשרי, כיוון שהם כתובים בדרך בלתי מובנת ולעתים קרובות בקצרנות רבה.
מר שושני נפטר ב-1968 באורוגוואי במהלך סמינר לחניכי בני עקיבא ולמורים דתיים. בשעת מותו היה על ידו תלמידו פרופ' שלום רוזנברג.

 
לעיון נוסף
• אתר מקור ראשון: http://musaf-shabbat.com
• יואב שורק ואורי פז, "עקיצתו של ענק הדעת – על מר שושני" 
באתר: הגות יהודית http://hagut.org/6724/
 
 
 
 

 

 

 

מחבר:
פולצ'ק, בועז