יהדות אתיופיה

לביא - לחקר ביתא ישראל - מסורת הלכה ומנהג

תיעוד וחקר ההלכה האתיופית 

המסורת ההלכתית של ביתא ישראל נשמרה במשך דורות רבים כתורה שבעל פה ערוכה ומגובשת לפרטי פרטים. ספרות המשנה והתלמוד והספרות הרבנית שבאה בעקבותיה אינה מוּכֶּרת לבני העדה כלל ועיקר.
התמורות העצומות שעברו בני העדה מכל הבחינות עם הגעתם לישראל, גרמו לשכחה מואצת של המסורת האתיופית וסכנת שכחה רובצת עליה תדיר.
 
מיזם 'לביא ברשת' נטל על עצמו את משימת התיעוד, השימור והמחקר של ההלכה האתיופית.
 
חקר ההלכה האתיופית חיוני ליצירת גאווה יהודית בקרב צעירי העדה ויש בו תרומה חסרת תקדים להבנת השתלשלות ההלכה בישראל.
 
אנו מתעדים את ההלכה האתיופית באמצעות קיום ראיונות עם חכמי העדה. החומר שנאסף עובר בחינה מדוקדקת על ידי צוות חוקרים מתוך מגמה לזהות את מקורותיו.
 
באתר שבפניך מבחר מאמרים במגוון נושאים. אנו קוראים למבקרי האתר ליטול חלק פעיל ויצרני במיזם. לקרוא בעין ביקורתית את המאמרים ולהוסיף, כל אחד מהידע האישי שלו, הן לתיעוד ההלכה האתיופית והן לזיהוי מקורותיה.
 
להצטרפות: yosiziv@bezeqint.net
 

לוחות הברית

ספירת העומר
לוח השנה קורבן פסח
יום כיפור שחל בשבת

תשעה בתמוז

ושבעה עשר בתמוז

ברכות למיזם לביא ברשת 
 

    ישר כוח על היוזמה והעשיה בעניין חקר יהדות אתיופיה, אין דבר חשוב יותר מזה. לצערנו התפיסות השליליות של חלק מהחברה הישראלית לגבי יהדות אתיופיה נובעות מבורות, לכן חשיפה של יהדות אתיופיה באמצעים שונים יכולה לשנות את התפיסות השליליות אצל אנשים הללו.
    אנו, במועצת כהני הדת אתיופיה בישראל, פועלים על מנת להביא את מורשת היהדות אתיופיתהאותנטית, וכן נשמח לשתף פעולה ביוזמה שלכם כי אני רואה בזה אינטרס גם לנו.
    ברכה
    קייס סמאי אליאס


    מנכ"ל מועצת כהני יהדות אתיופיה בישראל                                    


יהדות אתיופיה


by-nc-sa 4.0